Omega 3
Omega 3 yağ asitleri; karbon, hidrojen ve oksijenden meydana gelmiş uzun zincirli yağ asitleridir. Yapısıdaki karbon sayısına ve yapmış oldukları kimyasal bağlanma şekillerine göre çeşitlilik gösterirler.

Karbon atomları birbirlerine kimyasal bağlarla bağlanırlar. Karbon atomları arasında oluşan çifte bağlar o yağ asidinin doymamış olduğunu gösterir.

Omega 3 yağ asitleri hücrelerimizin yapısına katılan ve bir çok fonksiyonel göreve sahip olan moleküllerdir. Vücudumuzda sentezlenmeyen, bu nedenle de sadece dışarıdan alabileceğimiz bu yağ asitlerinin çok önemli görevleri vardır.

Sadece balıkta ve diğer deniz canlılarında (karides, mürekkep balığı vb.) bulunan en önemli Omega 3 yağ asitlerinden EPA (Eikosapentaenoik asit) ve DHA (Dokosaheksaenoik asit)’nın kalp damar sisteminden beyne, göz, cilt ve eklem sağlığından kansere dek faydalı olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bugüne dek Omega 3’lerle ilgili yapılmış 20 bine yakın çalışma mevcuttur.

Uzun zincirli doymamış yağ asitlerinden EPA ve DHA, dışarıdan almış olduğumuz gıda ve gıda takviyeleri ile bir takım metabolik faaliyetlerden geçerek hücre zarlamızın yapısına katılırlar.

Tüm yaşam boyu vücudun temel ihtiyacı olan Omega 3 yağ asitleri kaynağına güvenilir kaynaklardan doğru konsantrasyonlarda alınmalıdır.

 
doğru bilinen yanlışlar   basında omega 3   sık sorulan sorular
    Ürünler ile ilgili bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına yönelik hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine geçmez.
Ürünler beslenme destek ürünleri olup, ilaç değildir, tedavi amaçlı olarak kullanılmaz. Linkler ile elde edilen bilgilerin sorumluluğu ilgili siteye aittir.
     
                   copyright © 2013 omega3   created by Empati