Yüksek Tazelik
Omega 3 preparatının etkinliği, koku ve görüntüsünde, kullanılan balık yağının tazeliği çok önemlidir. Kaliteli ve güvenilir bir balık yağı preparatı, temiz ve derin su balıklarının avlanır avlanmaz nitrojen gazı altında işlenmeye başlanmasıyla elde edilir.

Balık yağının tazeliğinin korunmasında oksijensiz ortam kritik önem taşımaktadır. Oksijene maruz kalan balık yağı hızla oksidasyona uğrar. Oksidasyonun artması balık yağının anisidin ve peroksit değerlerini artırır. Bu süreç yağ asitlerinin moleküler yapısını değiştirir. Seçeceğiniz balık yağının anisidine, peroksit ve totox değerleri ne kadar küçük ise balık yağınız o kadar taze anlamına gelmektedir.

Beslenme Konseyi (CRN) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) balık yağlarının tazeliği ile ilgili belirlemiş olduğu bir takım limit değerler vardır. Bu değerler ile balıktan ekstrakte edilen yağın hangi tazelikte işlenmeye başlandığı ve işlenme sürecinde ne kadar okside olduğu incelenir. Bahsedilen kuruluşların limit değerlerinin altında sonuç veren balık yağları kaliteli, güvenli ve taze kabul edilir.

Balık yağının tüm kontaminantlarından (ağır metaller, dioksinler, organik bileşenler vb.) ayrıştırılması için uygulanan moleküler distilasyonun her aşamasında balık yağının oksidasyonu azot gazı kullanılarak önlenmelidir. Nihai ürünün paketlenmesinde ve şişelenmesinde azot gazı kullanılmalıdır. Ürünlerin son tüketim tarihine kadar olan tazeliği bu standartlar çerçevesinde üretici firma ve/veya lisansör firma tarafından garantilenmelidir.

 
doğru bilinen yanlışlar   basında omega 3   sık sorulan sorular
    Ürünler ile ilgili bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına yönelik hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine geçmez.
Ürünler beslenme destek ürünleri olup, ilaç değildir, tedavi amaçlı olarak kullanılmaz. Linkler ile elde edilen bilgilerin sorumluluğu ilgili siteye aittir.
     
                   copyright © 2013 omega3   created by Empati