Kalp Damar Sağlığı
Yapılan binlerce çalışma ile Omega 3 yağ asitlerinden EPA ve DHA’nın kalp damar sağlığı üzerine olan olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Gıdalarla veya gıda takviyeleri ile dışarıdan alınan EPA ve DHA, metabolitlerine (ikincil maddelere) dönüşerek hücre zarlarının yapısına katılırlar. Vazodilatör (damar genişletici) etki göstererek kan dolaşımını artırırlar. Kalbin yorulmadan çalışmasına destek sağlarlar.

Yapılan birçok çalışma EPA ve DHA’nın yüksek tansiyon hastalarında önemli bir destek olduğunu kanıtlar niteliktedir. Omega 3 yağ asitlerinin kalp damar hastalıklarından kaynaklı ölüm oranını, MI (kalp krizi) riskini ve ani ölümü azalttığı gösterilmiştir¹.

Son üç ay içerisinde kalp krizi geçirmiş 11.324 hasta üzerinde yapılan GISSI çalışmasında; 3.5 yıllık takibin sonunda, Omega 3 alan grubun ani ölüm riskinde %45, kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm riskinde %30 ve tüm sebeplere bağlı ölüm riskinde ise %20 azalma görüldüğü bildirilmiştir².

Ayrıca kandaki trigliserid seviyelerinin ve LDL’nin düşürülmesinde, HDL’nin ise yükseltilmesinde önemli rol oynadığı bilinmektedir.

Tıp camiasındaki saygın dergilerin üst sıralarında yer alan Lancet dergisinde yayınlanmış bir Omega 3 çalışmasında, kolesterol ilacı kullanan 18.645 yüksek kolesterol hastası 4.5 yıl boyunca takip edilmiştir. Günde 1.8 g Omega 3 alan hastaların kalp damar sağlığına ilişkin rahatsızlıklarında %19 azalma görüldüğü bildirilmiştir³. Tüm bu bilgiler ışığında Amerikan Kalp Derneği’nin bir önerisi olmuştur4;

  • • Koroner kalp hastalığı olan bireyler günde 1 g Omega 3 içerek balık ya da balık yağı tüketmelidir.
  • • Trigliserid yüksekliği olan bireyler günde 2-4 g Omega 3 almalıdır.


Kalpdamar sağlığının korunmasında, özellikle geçirilmiş MI (kalp krizi) tablolarında Omega 3 yağ asitleri hekim kontrolünde kullanılarak günlük diyete dahil edilmelidir.

  • 1. Oh R. Practical applications of fish oil (Omega 3 fatty acids) in primary care. J Am Board Fam Pract. 2005 Jan-Feb;18(1):28-36.
  • 2. Dietary supplementation with n-3 polyunsaturated fatty acids and vitamin E after myocardial infarction: results of the GISSI-Prevenzione trial. Gruppo Italiano per lo Studio della Sopravvivenza nell'Infarto miocardico. Lancet. 1999;354:447-455.
  • 3. Lavie C. J., et al. Omega 3 polyunsaturated fatty acids and cardiovascular diseases. J Am Coll Cardiol. 2009;54:585-94.
  • 4. Hutchins H. Omega 3 Fatty acids: recommendations for therapeutics and prevention. Med Gen Med.2005;7(4):18.


 
doğru bilinen yanlışlar   basında omega 3   sık sorulan sorular
    Ürünler ile ilgili bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına yönelik hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine geçmez.
Ürünler beslenme destek ürünleri olup, ilaç değildir, tedavi amaçlı olarak kullanılmaz. Linkler ile elde edilen bilgilerin sorumluluğu ilgili siteye aittir.
     
                   copyright © 2013 omega3   created by Empati