Hamilelik Dönemi
Gebelik ve emzirme döneminde Omega 3 kullanımı hem anne sağlığı hem de bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Özellikle anne karnında başlayan ve emzirme dönemi boyunca da devam eden beyin ve göz gelişimi için Omega 3 yağ asitlerinden EPA ve DHA’ya ihtiyaç vardır. Beynimizde* ve retinada** en bol bulunan doymamış yağ asidi olan DHA bu gelişim için kritik önem sergilemektedir. Bu nedenle anne karnındaki bebek bu ihtiyacı anneden karşılamaktadır. Anne Omega 3 yağ asitlerini yeterli düzeyde alamıyorsa; hem bebeğin gelişiminde aksaklıklar ortaya çıkabilmekte hem de anneden bebeğe olan Omega 3 transferinden ötürü annenin depoları tükenmektedir.

23 ülkede 14.532 kişi üzerinde yapılan bir bilimsel çalışma, doğum sonrasında görülen depresyon riskinin düşük Omega 3 seviyeleri ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur¹.

Anne sütü yüksek oranda EPA ve DHA yağ asitlerini içermektedir. Doğum sonrası dönemde bu Omega 3 yağ asitlerinin bebeğe transferi anne sütü yoluyla olduğu için annede azalan Omega 3’ler yerine takviye edilmelidir. Bu nedenle de annenin Omega 3 ihtiyacı emzirme dönemi boyunca da devam etmektedir.

Yaşamın her evresinde ihtiyacımız olan Omega 3 yağ asitlerinin anne karnında alınmaya başlanması çocuğun ileriki yaşlardaki sağlığını da yakından ilgilendirmektedir. Yapılan bir çalışma, gebelik döneminde alınan Omega 3 takviyesinin okul çağına gelen çocukların IQ değerleri üzerinde olumlu gelişme sergilediğini göstermiştir².

*Beyindeki doymamış yağ asitlerinin yaklaşık %40’ı DHA’dır.

**Retinadaki doymamış yağ asitlerinin yaklaşık %60’ı DHA’dır.

1. Hibbeln JR. Seafood consumption, the DHA content of mothers' milk and prevalence rates of postpartum depression: a cross-national, ecological analysis. J Affect Disord. 2002 May;69(1-3):15-29.

2. Helland IB, Smith L, Saarem K, Saugstad OD, Devron CA. Maternal supplementation with very-long-chain n-3 fatty acids during pregnancy and lactation augments children’s IQ at 4 years of age. Pediatrics 2003;111:e39-e44.


 
doğru bilinen yanlışlar   basında omega 3   sık sorulan sorular
    Ürünler ile ilgili bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına yönelik hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine geçmez.
Ürünler beslenme destek ürünleri olup, ilaç değildir, tedavi amaçlı olarak kullanılmaz. Linkler ile elde edilen bilgilerin sorumluluğu ilgili siteye aittir.
     
                   copyright © 2013 omega3   created by Empati